Strona główna -> Dzień Kalafiora i Brokułu


 Kalafiory i Rycerze w Łaszczowie


 

     W tym roku podczas „Dnia Kalafiora i Brokuła” w Łaszczowie nie można było spróbować jak smakują specjały przygotowane na bazie tych warzyw. To przez upał. Były za to prezentacje bractwa rycerskiego oraz występy zespołów.

     Akcentów kalafiorowo-brokułowych było mało, nie licząc kilku główek kalafiora na scenie. Ci, którzy nie przestraszyli się żaru jaki lał się z nieba, byli świadkami debiutu Dziecięcego Zespołu Tanecznego działającego od kilku miesięcy przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łaszczowie. W zespole tańczy 24 dzieci w wieku od 5 do 14 lat.

     Dziś dzieci zatańczyły twista, polkę, makarenę. Wszystkich chętnych do nauki tańca zapraszamy do zapisywania się do zespołu - mówi Leszek Trześniowski, dyrektor GOK-u w Łaszczowie.

     Po raz pierwszy na festyn przyjechała delegacja zbrojnych przedstawicieli Bractwa Srebrnego Miecza w Cieszanowie i Narolu. Do Łaszczowa podciągnęli armatę i od czasu do czasu głośnym wystrzałem powiadamiali o swojej obecności. Prezentowali także uzbrojenie, sztukę fechtunku i posługiwania się łukiem refleksyjnym. Bractwo rycerskie do Łaszczowa przyjechało nieprzypadkowo. Narol i Łaszczów łączy osoba Samuela Łaszcza herbu Prawdzic. To osławiony szlachcic z czasów Rzeczypospolitej Obojga Narodów, doskonały żołnierz, ale też banita i warchoł. Został 236 razy skazany na banicję oraz 47 obłożony infamią za gwałty i rabunki. Plotka głosi, iż niewykonanymi wyrokami sądowymi podbijał sobie delię płaszcza. Mógł to uczynić, ponieważ jako znakomity żołnierz przez długie lata znajdował się wyłącznie pod jurysdykcją hetmańską Stanisława Koniecpolskiego.

     To był największy hulaka i zagończyk Rzeczpospolitej. Pił, rabował, chędożył, ale na wezwanie króla stawiał się pierwszy i walczył w pierwszych szeregach przeciw Turkom, Szwedom, Tatarom czy Kozakom. Chcemy, aby był patronem naszego bractwa - mówi Mateusz Margol, z Bractwa Srebrnego Miecza.

     Mateusz Margol zapowiada, że członkowie Bractwa do Łaszczowa będą teraz przyjeżdżać częściej.

     Oprócz rycerzy na scenie wystąpiły także: Kapela Dobużecka, Kapela Krasnobrodzka i zespół Fermata z Telatyna. Imprezę zakończyła zabawa ludowa z zespołem Baflo.            

   Galeria zdjęć z wydarzenia

 Autor: roh

2018 Gminny Ośrodek Kultury w Łaszczowie